Zara | Official
Zara | Official

Biyografi

Biyografi

Zara 15 Ocak İstanbul doğumlu Evrensel müzik şarkıcısı ve yorumcusudur. Dünyanın birçok ülkesinde (Amerika, İsviçre, Almanya, Hollanda, Şam, Bulgaristan, Avusturya) Arapça, İspanyolca, İtalyanca, İngilizce ve Hintçe şarkılarla konserler veren, müzik besteleyip yorumlayan, aynı zamanda oyunculuk eğitimiyle de birçok dizide ve reklamda rol alan Zara, günümüzde müzik şarkıcısı ve yorumcu kimliğiyle beraber, reklam ve dizi oyunculuğu, televizyon programcılığı da yapmaktadır.

Yaşam Öyküsü

Üniversite eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Şan Bölümünü ikincilikle tamamladı. Aynı zamanda; bir İstanbul hanımefendisi olan ressam bir annenin de kızı olan Zara,  bir dönem  İstanbul Teknik Üniversitesinde öğretim görevliliği de yaptı.

Televizyon ve film dünyasında bugüne kadar sayısız projelere imza atan Zara sırasıyla; 1998 yılında Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğinde “Eylül Fırtınası” isimli ilk uzun metraj filminde Tarık Akan ile başrolü paylaştı. 2001 yılında Osman Sınav’ın yönettiği Deli Yürek: Bumerang Cehennemi sinema filminde, 2003 yılında Kanal D kanalında “Gelin” isimli televizyon dizisinde başrol oynayarak sevenlerini muhteşem oyunculuk sanatı ile adeta büyüledi. İpsiz Recep’te Kadir İnanır’la konuk oyuncu olarak rol paylaşan Zara daha sonra TRT 1’de “Zamanı Geldi” isimli programın sunuculuğunu üstlenerek programında birçok ünlü sanatçıyı ağırladı.  2006 yılında  atv’de “Tanrı Misafiri” programını canlı yayın olarak gerçekleştirdi. 2009 ile 2011 yılları arasında tv8 kanalında Oktay Kaynarca ile birlikte sundukları Salı Sefası adlı müzik-eğlence programı, iki yıl boyunca beğeni ile takip edilip yayınlandı.

Zara ilk albümü Avuntu ve daha sonra “Boyut”, “Misafir”, “Özlenenler” (TSM), “Zamanı Geldi” (Halk Müziği/ Batı Müziği Arajmanlar), “Bülbül-iŞeyda” (Tasavvuf Müziği), “Bahar”, “Hazine”, “Flamenko Türküler”, “Derin Aşk” (Arabesk), “Derin Aşk2” yi müzikseverlerin beğenisine sundu. Artık her tarzda şarkıyı yorumlayarak sevenleri tarafından da evrensel yorumcu ünvanına sahip oldu.

Kral TV ve Magazin Gazetecileri Derneği gibi birçok organizasyonların ödülleri ile birlikte, 2000 ile 2003 yılları arasında 4 yıl üst üste “Türk Halk Müziği En İyi Kadın Sanatçısı” Altın Kelebek ödüllerini layık görüldü.

Anasayfa /  Biyografi /  Diskografi /  Etkinlikler /  Medya /  Galeri /  Video /  İletişim